Jsou to Ryzlink rýnský 2017, jakostní odrůdové víno, suché a Rulandské bílé 2020, pozdní sběr, suché. Tato publikace vychází již podeváté. Přináší ucelené informace pro všechny milovníky vína z domova i ze zahraničí, které mohou pomoci při nákupech tuzemských vín u vinařů, v restauracích, vinotékách či supermarketech. V knize lze najít rozšířené a velmi přehledné informace o těch nejlepších vínech z nejpopulárnějších odrůd či kategorií. Mezi autory jsou Michal Šetka, šéfredaktor a spoluzakladatel časopisu WINE a Degustation, Ivo Dvořák – viceprezident Asociace someliérů ČR.
Každý rok přibude na kontě Vinařství České zemědělské univerzity v Praze nějaká ta medaile z národních soutěží. Například vloni bylo v celonárodním Salonu vín oceněno zlatem Rulandské bílé pozdní sběr 2019 číslo šarže 5/19. Další značka, Rulandské bílé 2019 pozdní sběr číslo šarže 6/19 se ocitlo ve stříbrném salonu vín ČR. Po celý rok 2022 tak byly obě značky prezentovány v expozici Národního salonu vín ve sklepení zámku ve Valticích.
Další zlato se vloni urodilo v Národní soutěži vín Vinařské oblasti Čechy. Chloumecký Emeritus, jakostní šumivé víno 2019, odrůda Pinot Noir zvítězilo v kategorii „Nejvýše hodnocený sekt“. A králem mezi českými Rulandskými bílými se stalo Rulandské bílé 2020, pozdní sběr.
Vinařství se nachází v Mělníku-Chloumku, spadá do Mělnické vinohradské podoblasti a samotné vinice se rozkládají na zhruba 13 hektarech půdy. Pro představu se jedná o rozlohu tří Václavských náměstí v Praze, na kterých se pěstuje okolo 50 000 hlav vinné révy.
„Na starých výsadbách máme přibližně 3300 hlav na hektar, na nových přibližně 5600 hlav na hektar,“ říká Ing. Štěpán Weitosch, správce Vinařského střediska Mělník, tedy Vinařství ČZU, a doplňuje: „Od ledna 2023 se Vinařství ČZU oficiálně stává třetím podnikem České zemědělské univerzity v Praze, který už nespadá pod Školní zemědělský podnik Lány. Nyní máme možnost pružnější komunikace se soukromým prostředním. Jsme schopni lépe a rychleji reagovat na poptávku a přijímat zákazníky.“
Historie dnešních vinic Vinařství ČZU sahá až do roku 1628, kdy najdeme první zmínky o koupi budovy a přilehlých pozemků řádem kartuziánů, kteří víno používali k liturgickým účelům a přebytky prodávali. Po jejich odchodu vinařská budova i pozemky několikrát změnily majitele, až je roku 1982 získala tehdy Vysoká škola zemědělská. Štěpán Weitosch pokračuje: „První sazenice a odrůdy dovezl z Německa prof. Ing. Vilém Kraus, CSc. (*30. 5. 1924 - ? 7. 6. 2013). Dnes zde pěstujeme několik odrůd. Je to především Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Sylvánské zelené, ale i Tramín kořenný, Rulandské šedé, Rulandské modré a další.“